Nová právní úprava pracovnělékařských služeb

Přidáno: 4. 1. 2023 18:48:17

04 Leden 2023

Od 1. 1. 2023 platí novela vyhlášky č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče). V tomto článku si dovolím okomentovat některé změny z pohledu praxe.

Nejprve upozorňuji čtenáře, že se nejedná o žádný kvalifikovaný právní rozbor, ale pouze o mé subjektivní dojmy z nově platné vyhlášky č. 452/2022 Sb. Tato vyhláška upravuje vyhlášku č. 79/2013 Sb. Tak nějak logicky bych očekával změnu od horšího k lepšímu (dokonalejšímu). Na první pohled musím konstatovat, že nová právní úprava znamená velký krok zpět. Nebudu rozebírat celou vyhlášku, ale pouze několik základních změn, které budou mít za následek snížení úrovně ochrany zdraví pracovníků.

  1. Změna periody u pravidelného dohledu na pracovištích zaměstnance (§3) z jednoho roku na tři roky. V praxi nic zásadního, protože většina lékařů tento dohled prováděla maximálně jednou a potom pouze "od stolu". Čest všem výjimkám! Jeden příklad z praxe. Asi nejdokonaleji se s tím vypořádal nejmenovaný lékař, který pro účely dohledu na pracovištích spolupracuje s bývalou pracovnicí Krajské hygienické stanice. Ta provádí velmi poctivě fyzickou kontrolu všech pracovišť u firmy, kde tento lékař poskytuje pracovnělékařské služby. Vzhledem k jejím odborným znalostem se jedná o velmi důkladnou kontrolu. A to včetně návrhů na odstranění zjištěných závad. Výstup z této kontroly slouží lékaři jako podklad pro zpracování závěrečného protokolu o dohledu. Nyní jedna otázka z politického prostředí: Kdo z vás to má? Takový systém dohledu by mohla většina poskytovatelů pracovnělékařských služeb a zaměstnavatelů pouze závidět. Na obranu lékařů nutno přiznat, že chápu jejich situaci. Kdo z nich dobrovolně zavře plnou ordinaci a půjde kontrolovat pracoviště firmy? Proto také lékaři, kteří dočetli uvedenou vyhlášku až do konce (na záčátku původní přílohy byl určen minimální čas potřebný na jedno pracovní místo za rok pro poradenství a dohled nad pracovními podmínkami, včetně školení), raději vypověděli smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb.
  2. Zrušení minimálního času, který je potřebný k provedení pracovnělékařské prohlídky s ohledem na náročnost práce (příloha č. 1 původní verze vyhlášky). Zde je obdobná situace jako u výše popsaného dohledu na pracovištích. Periodická prohlídka měla trvat podle kategorie práce 30 - 40 minut. Vstupní dokonce 40 - 60 minut. Po dobu platnosti vyhlášky jsem proškolil stovky pracovníků. A to ve firmách z různých oborů činnosti. Od zemědělců, přes stavebnictví, dopravu, potravinářství, až po chemický průmysl. Když jsem se u školení dostal k pracovnělékařským prohlídkám, tak jsem si pro sebe udělal malý průzkum. Zeptal jsem se přítomných, jak dlouho trvala jejich prohlídka. Nikdo se nedostal přes 30 minut!!! A to i pracovníci v kategorii 2, kde již měla prohlídka trvat dvojnásobek tohoto času.
  3. Zrušení §8, který řešil prohlídky ke vzdělávání nebo v průběhu vzdělávání. Zde jsem se v první chvíli opravdu vyděsil, že nebudeme řešit zdravotní způsobilost žáků a studentů. Uklidnil jsem se však po přečtení §14a v nové verzi vyhlášky. Je to téměř doslovné zkopírování původního §8. Jen mi trochu uniká smysl této změny pro praxi.
  4. Z původní přílohy č. 2 "Rizika ohrožení zdraví" (nově "Profesní rizika") zcela zmizela zdravotní prohlídka pro řízení motorových vozidel s výjimkou řidičů podle § 87 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. Někdy se pro tuto skupinu využívá označení "řidič referent". V této skupině je obrovské množství pracovníků. S bezpečností práce jsem začínal v zemědělství. Pro vysvětlění pojmů proto používám následující příklad: Traktorista má řízení vozidla v pracovní náplní (smlouvě) = "profesní" řidič podle §87 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. Opravář zemědělských strojů (řízení vozidla nemá v pracovní smlouvě, ale s vozidlem občas popojede, např. v rámci opravy) = řidič podle zmíněné přílohy vyhlášky č. 79/2013 Sb. Není to jen o traktoristech a opravářích. Týká se to i obchodních zástupců, servisních techniků, administrativních pracovníků (např. při cestě na úřady) apod. Přiznejte se všichni, kteří v rámci pracovních úkolů berete do ruky volant (a je úplně jedno jestli je soukromý nebo služební) a nemáte řízení vozidla v pracovní náplni nebo smlouvě. Právě o vás se jedná! Vašemu zaměstnavateli pořád nikdo neubral povinnost, zadávat práci podle vaší odborné a zdravotní způsobilosti. Odbornou způsobilost vyřeší tím, že vás pošle na školení řidičů. Jak má ale podle nové legislativy ověřit vaši zdravotní způsobilost? 
  5. Periodické lékařské prohlídky podle uvážení zěměstnavatele. Asi největší zlo v nové úpravě. V §11 se v odstavci 2 objevuje u prohlídek kategorie 1 a 2 toto věta: ..., pokud to zaměstnavatel nebo zaměstnanec vyžadují. Vnímáte tu šílenost? Periodické prohlídky budou pouze na vyžádání zaměstnavatele nebo zaměstnance! Takže nejsou povinné! Za sebe na tomto místě prohlašuji, že součástí mého školení bude doporučení, aby to vyžadovali vždy. Stále totiž platí §103 odst. 1 písm. a) zákona 262/2006 Sb., zákoník práce: Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Jak chcete ověřit zdravotní způsobilost? Budete to řešit čestným prohlášením zaměstnance, že nemá žádné zdravotní omezení pro požadovanou práci? A vy víte, jaké zdravotní omezení brání výkonu požadované práce,  A jak to má vědět chudák zaměstnanec?

Tento výčet určitě není úplný. Jsou to jen body, které budu určitě řešit ve své praxi.

Poprvé na těchto stránkách dávám prostor pro vložení komentářů. Budu rád, když mi do komentářů napíšete svoje zkušenosti s novou legislativou.

V nejbližší době zveřejní tým BOZP21 přehled všech změn. S laskavým svolením autora bude toto porovnání staré a nové vyhlášky zveřejněno na těchto stránkách.

Diskuse

(1 komentář)

Pokusím se téma odlehčit Ing. Petr Kurtin 9. 1. 2023 20:44:37
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení