Nový zákon v oblasti zdravotnických služeb

Přidáno: 2. 5. 2018 16:03:51

02 Květen 2018

S platností od 1. 4. 2013 platí zákon č. 47/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění zákona č. 167/2012 Sb. Tento zákon upravuje mimo jiné povinnosti zaměstnavatele v oblasti lékařských prohlídek zaměstnanců.

Ve Sbírce zákonů vyšla na začátku tohoto měsíce novela zákona o specifických zdravotních službách. Týká se diskutovaného problému povinných zdravotních prohlídek. Vyjasňuje, kdy je nutné prohlídku zajistit i při dohodě o provedení práce nebo dohodě o pracovní činnosti.


Zaměstnavetel podle novelizovnaého znění § 59 odst. 1 písm. b zákona o specifických zdravotních službách „vstupní lékařskou prohlídku zajistí vždy před uzavřením:
1. pracovního poměru
2. dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, má-li být osoba ucházející se o zaměstnání zařazena k práci, která je podle zákona o ochraně veřejného zdraví prací rizikovou nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy; zaměstnavatel může vstupní lékařskou prohlídku vyžadovat též, má-li pochybnosti o zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o práci, která není prací rizikovou a která má být vykonávána na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, nebo
3. vztahu obdobného vztahu pracovněprávnímu.“

„Osoba ucházející se o zaměstnání se považuje za zdravotně nezpůsobilou k výkonu práce, k níž má být zařazena, pokud se nepodrobí vstupní lékařské prohlídce podle bodu 1, 2 nebo 3,“ stojí rovněž ve zmíněném paragrafu.

Do znění zákona byl přidán například také § 58a nazvaný "Zajišťování pracovnělékařských služeb zaměstnavatelem na základě pracovněprávního nebo obdobného vztahu". 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení