Nebezpečí práce s azbestem

Přidáno: 2. 5. 2018 16:03:51

02 Květen 2018

V minulosti jsme se podíleli na odstranění ekologické zátěže azbestem. Z pohledu BOZP se jedná o práci s vysokými nároky na zajištění bezpečnosti a zejména ochrany zdraví. Naše postřehy na toto téma popisujeme v následujícím článku.

Azbest je považován za prokázaný lidský karcinogen. Největší nebezpečí představují uvolněná vlákna, která při vdechnutí pronikají až do plic a tam způsobují zhoubná i nezhoubná onemocnění. Z těchto důvodů jsou pro práce s azbestem stanoveny velmi přísné předpisy a omezení. Největší nebezpečí vzniká při rekonstrukcích a demolicích objektů. Samozřejmě, že lze azbest odstranit tak, jak to často vidíte ve svém okolí. Eternitové šablony sundat ze střechy, naložit na přívěsný vozík a odvézt do nejbližšího lesa na černou skládku. Vzhledem k výše uvedenému se však jedná o vrchol bezohlednosti a hazard se zdravím svým i ostatních.

 Profesionální odstranění azbestu je mnohem náročnější. Podle platné legislativy musíte zaslat hlášení práce s azbestem na příslušný úřad (místně příslušnou hygienickou stanici). Toto hlášení musíte poslat 30 kalendářních dnů před zahájením práce s azbestem. Práce musí být provedena v kontrolovaném pásmu, při využití příslušných osobních ochranných prostředků, odpad s obsahem azbestu musí být neprodyšně uzavřen a uložen na skládku nebezpečného odpadu. V neposlední řadě musíte zajistit pracovníkům školení pro práci s azbestem a dopravu odpadu v režimu ADR. Všechny tyto náležitosti musíte splnit. Je to sice organizačně náročné a bude to něco stát, ale vyplatí se to. Pro maximální jistotu lze svěřit celou akci profesionální firmě, která má dostatečné zkušenosti a vybavení pro tuto činnost. 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení