Rozhovor s osobností oboru BOZP - 5. díl
Přidáno: 30. 6. 2021 19:07:28
30 Červen 2021
Osobností BOZP pro pátý díl seriálu rozhovorů je Jan Rusó.
Pohled osobností na minulost, současnost a budoucnost BOZP
5. díl seriálu - Jan Rusó
Bezpečnost a hygiena práce 5/2021
Petr Hlavsa, Bc. Eliška Veselá
Další osobností, se kterou chceme seznámit naše čtenáře, je Jan Rusó. Poprvé jsme se potkali před deseti lety, kdy působil ve společnosti Lovochemie a. s. Od té doby se pravidelně potkáváme při různých příležitostech, kdy pan Rusó pracoval pro různé firmy, nebo zastupoval odborné profesní organizace, například Svaz chemického průmyslu České republiky.
Co Vás přivedlo k oboru BOZP?
Dobrá otázka. Byla to vlastně náhoda. Po vojenské službě jsem se vrátil do provozu jako obsluha technologického zařízení v tehdejším Chemopetrolu a.s. Po nějaké době jsem se chtěl ze směnového provozu dostat na denní směny. Několikrát jsem se pokoušel dostat do technické pozice v rámci společnosti, ale v tehdejší době to byl problém. Po několika absolvovaných pohovorech jsem se mimo jiné také přihlásil na pozici bezpečnostního technika. V té době jsem vlastně ani neměl přesné povědomí, co tato pozice obnáší. Dnes jsem rád, že jsem se k tomuto oboru dostal.
Jaké byly Vaše profesní začátky a jak pokračovala Vaše profesní kariéra?
Možná jsem měl štěstí na vedoucího, který se mi věnoval a pravidelně každý týden mě úkoloval různými úkoly v oblasti BOZP. Například studium norem, legislativy nebo pro mě vymýšlel různé typy pracovních úrazů a já měl vypracovat Záznam o úrazu, který následně zkontroloval a červeně označil chyby. Ještě dnes mám schovaný první záznam, kde je víc červené než modré barvy. Od té doby uběhlo víc než 25 let.
Celý profesní život trávím v chemickém průmyslu, což je dáno mojí původní profesí – chemik.
Jak jsem již uvedl, k oboru BOZP mě přivedla náhoda, za kterou jsem vlastně rád. Po absolvování zkoušek v oboru prevence rizik jsem si po roce doplnil oblast požární ochrany. Začal jsem jako bezpečnostní technik tehdejší divize AGRO, což byla jedna z částí společnosti. Po 3 letech jsem dostal nabídku, abych nastavil fungování požární ochrany v pozici specialisty PO v Kralupech nad Vltavou. Musím říct, že začátky byly náročné. Na druhou stranu to byla příležitost získat praxi v této oblasti a také možnost, nastavit si pravidla podle svého. Po čase (cca 11 let) jsem se chtěl posunout dále. Vrátil jsem se do bývalého Chemopetrolu a.s. (dnes ORLEN Unipetrol RPA s.r.o.) jako inspektor BOZP, což byla velmi zajímavá práce a opět další velká zkušenost. Úplně jiná úroveň komunikace, ale i vlastní práce. Nebylo to jen o terénních pochůzkách, konzultací s mistry a vedoucími, ale i systémová příprava, schůzky s vedením a větší odpovědnost za svá rozhodnutí.
Další důležitou etapou v profesní cestě byla práce pro společnost Lovochemie a.s., kde jsem společně s vedením nastavoval systém řízení BOZP, PO a PZH. Postupně jsem byl zapojován do dalších společností holdingu Agrofert, kde jsem pomáhal řešit mimořádné události nebo zaváděl standardy zejména v oblasti kvality OOPP. Samozřejmě to nebylo jen o OOPP, ale tato oblast byla při mém příchodu prioritní. Práce pro Agrofert byla velkou profesní i osobní výzvou. Velký rozsah oblastí i společností. Od vlastní BOZP, PO, podnikového dispečinku, civilní ochrany až k vlastnímu podnikovému hasičskému útvaru. V současné době pracuji pro společnost, která poskytuje služby údržby a inženýrský servis pro chemický a petrochemický průmysl. Tentokrát tzv. z druhé strany. To znamená ze strany dodavatele služeb, což je opět jiná práce, než když jsem byl na straně zadavatele těchto prací.
Na jaké výsledky své práce v BOZP jste nejvíce hrdý?
Těžko říct. Celou profesní dráhu v oboru BOZP se snažím o to, aby zaměstnanci vnímali bezpečnost práce jako svůj návyk k ochraně sama sebe. Všeobecně většina lidí bere bezpečnost práce jako něco, co je obtěžuje, zdržuje od práce apod. Hrdý jsem snad na to, že se na mě obracejí kolegové, dokonce i bývalý kolegové z předešlých společností nebo i jiných firem, abych jim pomohl nebo poradil s problémem v oboru. To samozřejmě potěší, stejně tak i to, že jsem mohl být u toho, když společnost Lovochemie a.s. celkem 7 x za sebou získala titul Bezpečný podnik.
Osobně si pamatuji právě Vaše působení v Lovochemii a.s., kde se Vám podařilo prosadit velkou změnu v dosavadním systému OOPP. Tehdy se toto Vaše rozhodnutí nedotklo jen vlastních zaměstnanců, ale i desítek kontraktorů a dodavatelských firem. Jak se Vám podařilo tuto velkou a finančně náročnou změnu prosadit?
Tehdy se jednalo o kompletní obnovu systému OOPP na základě vyhodnocení rizik. Zejména se to týkalo přechodu z bavlněných pracovních oděvů na inherentně nehořlavé, antistatické a chemicky odolné pracovní oděvy. Dále o náhradu pracovní obuvi typu „O" za typ „S3" a doplnění dalších OOPP jako jsou například ochranné brýle nebo ochrana dechu proti účinkům toxických látek. Bohužel se to neobešlo bez problémů a negativních reakcí. Následně proběhl interní audit a kontrola organizace nákupu OOPP z centrály holdingu Agrofert. Po skončení auditu bylo doporučeno auditorem vytvořit expertní skupinu BOZP Agrofertu. Byl jsem pověřen vedením této skupiny, která měla za úkol definovat a sjednotit standardy v oblasti OOPP. Do té doby byl ve společnostech Agrofert nejednotný přístup. A to jak v hodnocení rizik, tak i v oblasti kvality OOPP. Skupina působila zejména v oblasti segmentu chemie. Následně se rozšiřovala na další segmenty holdingu jako bylo zemědělství, lesnictví nebo doprava. V průběhu našich setkání se rozsah oblastí rozšiřoval o další témata k řešení, pracovní povolení – což je specifická a velmi důležitá oblast zejména v chemickém segmentu, poučení z mimořádných situací a jejich možné předcházení apod.
Čemu se aktuálně věnujete?
V současnosti jsem na nové pozici, takže prioritně aplikovat nastavený systém BOZP ve společnosti do praxe. Jedna věc jsou vnitřní dokumenty a druhá ty dokumenty uvést v praxi. Rád bych, aby se vynucená bezpečnost posunula minimálně do úrovně správného návyku.
Jsem členem několika organizací v oboru. Mimo jiné také ZÚBOZ, Komory BOZP a PO ČR nebo také Svazu Chemického Průmyslu. Všechny tyto organizace mi pomáhají rozšiřovat povědomí v oboru a také poskytují informace např. o připravované legislativě nebo o mimořádných událostech, ze kterých je možné se poučit. V minulosti jsem byl předsedou zkušební komise pro získání odborné způsobilosti v prevenci rizik. To obnášelo mimo jiné i přednášet uchazečům o získání osvědčení. Sice to není typické veřejné vystupování, ale i to chce určitou přípravu.
Jaký je Váš názor na současnou situaci v oboru bezpečnosti práce?
Nevím, zda jsem kompetentní osoba se vyjadřovat k situaci v oboru BOZP. Každopádně od doby, kdy jsem začal pracovat v oboru BOZP se hodně změnilo. A to je jedině dobře. Na druhou stranu mi přijde, že legislativa, která přichází nebo se přebírá z EU, je více všeobecná než konkrétní. Tak, jak jsme byli zvyklí u některých, dnes již zrušených, předpisů. Co se týká vzdělávání, tady naopak vidím velké zlepšení oproti minulosti, dnes není problém si najít cílené školení pro oblast, kterou zrovna potřebujete.
Kde vidíte největší problémy nebo naopak silné stránky?
Je dobře, že vrcholové vedení začalo vnímat oblast BOZP jako součást systému, který je vhodné podpořit. Z mé praxe jsem měl možná i trochu štěstí na vedení, které oblast BOZP bralo jako jeden z hlavních cílů. Problémem je vnímání BOZP jako takové středním managementem. Tam je potřeba více zapracovat na zlepšení toku informací. Pokud se nepodaří správně nasměrovat střední management ve společnosti, pak je velmi složité aplikovat vlastní provádění bezpečnosti. Ale to je známá skutečnost, bohužel velmi často podceňovaná.
Chcete na závěr něco vzkázat našim čtenářům?
Asi neřeknu žádné moudro, které by již někdo přede mnou neřekl. Chovejme se tak, aby se nikomu nic nestalo a vrátili jsme se živí a zdraví domů a s pocitem správně a bezpečně odvedené práce.
Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů v další práci.